Krüptovaluuta
A virtuális valuták működésének alapját a blockchain technológia adja, amely egy elosztott, nyilvános főkönyvként szolgál a tranzakciók rögzítésére. Minden kriptovaluta tranzakciót a hálózat résztvevői validálnak, és ezek a tranzakciók egy blokként kerülnek rögzítésre a blokkláncban https://jualcerutu.com/.
Egy digitális pénznem élő értékét a vásárlók és az eladók egyensúlya határozza meg a tőzsdéken. Ha többen vásárolnak egy adott érmét, mint ahányan eladják, akkor az ár emelkedik, és ha többen adják el, mint ahányan megvásárolják, akkor az ár csökken.
Seetõttu ei saa krüptovaluutat kunagi võrrelda ehtsa valuutaga, mille puhul hoitakse kursikõikumistel silma peal olulise täpsusega ning kõikide riikide keskpangad hoiavad kursil silma peal, vältimaks raha väärtuse järsku muutumist.
Tähtis! Ärge hoidke krüptorahakoti salajasi võtmeid avalikus omandis, ärge saatke teistele isikutele ja ärge pildistage, ärge hoidke pilvehoidlas. Parim on kasutada mitut paberkoopiat turvalises kohas.
Eesti krüptovaluuta
2017. aasta septembri andmetel eksisteerib üle tuhande krüptovaluuta, millest enamus on sarnased ning tulenevad esimesest täies ulatuses rakendatud detsentraliseeritud krüptovaluutast – bitcoin’ist. Krüptovaluuta süsteemide ohutus, terviklikkus ja raamatupidamisbilanss on hallatud vastastikku umbusklike osapoolte poolt, keda kutsutakse “kaevuriteks”, kes kasutavad oma arvuteid, et aidata kinnitada tehinguid ja nendele lisada ajatempel, lisades tehingud raamatupidamise pearaamatusse konkreetse ajatempli skeemiga. Kaevuritel on majanduslik stiimul, et säilitada krüptovaluuta kontoraamatu turvalisus.
Meie poolt esitatud maksualane teave ei ole maksunõustamine, finantsnõustamine, raamatupidamisnõustamine ega juriidiline nõustamine ning seda ei tohi kasutada teie ega ükski teine isik maksusanktsioonide vältimiseks. Peaksite küsima nõu maksuspetsialistilt oma konkreetsete asjaoludega seoses. Me ei esita mingeid väiteid, lubadusi ega garantiisid siin esitatud teabe täpsuse kohta. Kõik siin sisalduv on meie arvamus ja mitte-faktiline väide.
Praegu on olemas tuhandeid erinevaid krüptovaluutasid, sest igaüks võib käivitada uue mündi. Kõik krüptorahad ei ole aga teie investeeringut väärt ja paljud krüptovaluutad on juba läbi kukkunud või osutunud pettusteks. Siin Kriptomatis saate kaubelda suure ja üha laieneva valikuga kõige populaarsematest müntidest. Me lisame pidevalt uusi münte nimekirja vastavalt kasutajate nõudlusele ning pakume kiiret, lihtsat ja turvalist võimalust krüptovaluutade ostmiseks ja müümiseks.
Bitcoin oli esimene krüptovaluuta ja seega on tal ka kõige pikem hinnalugu – see ulatub tagasi 2009. aastasse, mil selle väärtus oli palju väiksem kui 0,01 dollarit. Peale seda, turule tulnud paljud teised erinevad krüptorahad põhinevad Bitcoini mudelil ja mõned neist on loodud isegi Bitcoini koodi hargnemiste (hard forks) kaudu. Nende hinnalood lähevad aga kiiresti lahku muude erinevuste tõttu eri müntide vahel.
Detsentraliseeritud krüptovaluutat toodetakse kogu süsteemis kollektiivselt, kiirusega, mis on määratud kindlaks süsteemi loomise ajal ning mis on teada avalikkusele. Detsentraliseeritud krüptovaluuta puhul ei saa ettevõtted ega valitsused toota uusi ühikuid. Tehniline süsteem, millel detsentraliseeritud krüptovaluutad põhinevad, on loodud grupeeringu või isiku poolt, keda teatakse nime all Satoshi Nakamoto.
Krüptovaluuta maksustamine
Maksukontrolli käigus saab maksuhaldur nõuda infot maksukohustuslaselt endalt, kuid eraisikul on õigus keelduda info jagamisest. Sellisel juhul saab maksu- ja tolliamet nõuda infot pankadelt. Tähelepanelik tuleb olla eriti juhul, kui on tehtud mingisuguseid krüptovaluuta ja FIAT-valuuta vahelisi tehinguid, sest pangad teavad, kust see raha tuleb. Põhimõtteliselt saab maksuhaldur nõuda infot ka kauplemiskeskkondadelt.
2015. aasta jooksul aga turg pöördus ning aasta lõpuks oli bitcoin’i hind tõusnud pea 450 euroni, kusjuures suurim tõus tuli taas aasta lõpus. Erinevalt 2013. aastast jätkus 2015. aastal alanud pulliturg ka järgnevatel aastatel, saavutades rekordhinna 17 500 eurot 2017. aasta lõpus. Märkimisväärne oli see, et veel 2017. aasta alguses kauples bitcoin 990 euro juures, mis tähendab, et jaanuarist detsembrini tõusis bitcoin’i hind pea 20 korda.
Inimene on Eesti maksuresident, kui ta elukoht on Eestis või ta viibib Eestis rohkem kui 183 päeva. Äriühingud loetakse Eesti maksuresidendiks siis, kui nad on asutatud Eestis. Erinevates riikides võivad krüptovara tehingud olla kas täiesti maksuvabad või karmimalt maksustatud kui Eestis. Krüptovara tehingutega alustamisel on oluline pöörata tähelepanu oma maksuresidentsusele, et mõista hektivaid reeglieid.
Eestis peetakse krüptorahast saadud tulu vara võõrandamisest saadud kasumiks ja selle suhtes kohandatakse 22% tulumaksumäära. Kõik kasumlikud tehingud tuleb deklareerida sõltumata teenitud kasumi suurusest.
Maksukontrolli käigus saab maksuhaldur nõuda infot maksukohustuslaselt endalt, kuid eraisikul on õigus keelduda info jagamisest. Sellisel juhul saab maksu- ja tolliamet nõuda infot pankadelt. Tähelepanelik tuleb olla eriti juhul, kui on tehtud mingisuguseid krüptovaluuta ja FIAT-valuuta vahelisi tehinguid, sest pangad teavad, kust see raha tuleb. Põhimõtteliselt saab maksuhaldur nõuda infot ka kauplemiskeskkondadelt.
2015. aasta jooksul aga turg pöördus ning aasta lõpuks oli bitcoin’i hind tõusnud pea 450 euroni, kusjuures suurim tõus tuli taas aasta lõpus. Erinevalt 2013. aastast jätkus 2015. aastal alanud pulliturg ka järgnevatel aastatel, saavutades rekordhinna 17 500 eurot 2017. aasta lõpus. Märkimisväärne oli see, et veel 2017. aasta alguses kauples bitcoin 990 euro juures, mis tähendab, et jaanuarist detsembrini tõusis bitcoin’i hind pea 20 korda.
Onecoin krüptovaluuta
Veel kümme aastat tagasi oli krüptovaluuta kui investeerimisvahend enamiku inimeste jaoks praktiliselt tundmatu ning sellesse investeerisid vaid suured entusiastid ja tehnoloogiahuvilised. Täna pakuvad võimalusi krüptosse investeerida mugavad rakendused ning tuntud kauplemisplatvormid.
Damian Williams, the United States Attorney for the Southern District of New York, announced today that KARL SEBASTIAN GREENWOOD, who co-founded OneCoin with RUJA IGNATOVA, a/k/a “the Cryptoqueen,” pled guilty today in Manhattan federal court to wire fraud and money laundering charges in connection with his participation in the massive OneCoin fraud scheme. OneCoin, which began operations in 2014 and was based in Sofia, Bulgaria, marketed and sold a fraudulent cryptocurrency by the same name through a global multi-level-marketing (“MLM”) network. As a result of misrepresentations that GREENWOOD, IGNATOVA, and others made about OneCoin, victims invested over four billion dollars worldwide in the fraudulent cryptocurrency. Today, District Judge Edgardo Ramos accepted GREENWOOD’s guilty plea. IGNATOVA, who was added to the Federal Bureau of Investigation’s Top Ten Most Wanted List in June 2022, remains at large.
As a result of misrepresentations made by GREENWOOD, IGNATOVA, and other OneCoin representatives, victims throughout the world wired investment funds to OneCoin-controlled bank accounts in order to purchase OneCoin packages. OneCoin falsely claimed that the value of OneCoin was based on market supply and demand, when in fact, the value of the cryptocurrency was simply set by OneCoin itself. For example, on June 9, 2014, in an email sent by IGNATOVA to a representative of a blockchain development company, copying GREENWOOD, IGNATOVA stated, “we are building our own cryptocurrency – and would like to set up an internal exchange service for them. We would like to be able to set the price manually and automatically and also control the traded volume.” On March 21, 2015, IGNATOVA wrote an email to GREENWOOD, in which IGNATOVA stated, “We can manipulate the exchange by simulating some volatility and intraday pricing.” (bold in original). And in an August 1, 2015, email, IGNATOVA wrote to GREENWOOD, and included as part of a section of the email entitled “Goals”: “6. Trading coin, stable exchange, always close on a high price end of day open day with high price, build confidence – better manipulation so they are happy.” The purported value of a OneCoin grew steadily from €0.50 to approximately €29.95 per coin. The purported price of OneCoins never decreased in value.
Näide 1: Kui osta täna 1 coin 20 euroga ja müüa järgmise aasta jaanuaris 50 euroga, siis selle tehinguga on teenitud 30 eurot kasumit ja kuna see kasum on saadud järgmise aasta jaanuaris, siis deklareerima peab seda 2023. aasta deklaratsioonil, mis esitatakse 2024. aastal. Kui see sama coin vahetada teise coini vastu, mille väärtus on täpselt seesama väärtus eurodes, siis kasumit ei teenita, sest nende hinnad on võrdsed. Tehing jääb nulli ning seesugust tehingut deklareerima ei pea.
Damian Williams, the United States Attorney for the Southern District of New York, announced that Irina Dilkinska pled guilty today in Manhattan federal court to wire fraud and money laundering charges in connection with her participation in the massive OneCoin fraud scheme. OneCoin, which began operations in 2014 and was based in Sofia, Bulgaria, marketed and sold a fraudulent cryptocurrency by the same name through a global multi-level-marketing (“MLM”) network. As a result of misrepresentations made about OneCoin, victims invested over $4 billion worldwide in the fraudulent cryptocurrency. Today, U.S. District Judge Edgardo Ramos accepted Dilkinska’s guilty plea.